213

Середина XV в. — Купчая Михайловского Архангельского монастыря у Назария Юрьева сына на половину села в Рыболовлей курье

Список XVII в.; озаглавлен: Списокъ с купчеи с харатеиные; после текста: У подлиннои харатеинои купчеи в концЪ печать свинцовая вислая; другим почерком на правом поле: Рыболова. БАН, Архангельское собрание, № 1192, л. 138—138 об.

АЮ, № 71, XXX; Шахматов, Исследование, № 45.

Основание датировки: упоминание игумена Андрияна, см. № 210.

Се купи[ли] бояре, i староста Федоръ АндрЪевъ святаго Михаила, i вся лука Низовъская у Назарья у Юрьева сына полсела земли в Рыболовли курье, отчину его, дворъ i дворище, i гуменникъ, i орамые земли, пожни и с притеребы, i лЪсы, i перевЪсища, i в водахъ ловища, i в хмелникахъ половина, i гдЪ ему ни досталося в отдЪле от братьи своихъ. I то все купили в домъ святому Михаилу водерень. А дЪлные ихъ у Юрья Федоровица. А дали на тои земли девять сороковъ бЪлки i приполонка жита сЪмянного. А купили тЪми кунами тЪ земли i всякие угодья iгумену Андреяну святаго Михаила в домъ по своихъ отцы i по матери в поминанье. На то послухи: Терентеи Мартемьяновъ Iгуменовъ да Степанъ Семеновъ, Федоръ Мироновъ, Козма Андрониковъ. А купчую подлинную грамоту писалъ попъ Василеи у святаго Михаила Николскои. (В списке: Николсколскои.) А у печати стоялъ самъ Назареи Юрьевъ.